Ecce Homo, czyli współczesne malarstwo figuratywne
- Utworzono: piątek, 02, sierpień 2013 08:32
Kilkanaście dni temu w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Trzech młodych o człowieku”. Tytuł ekspozycji nie jest przypadkowy, albowiem nawiązuje on do młodego wieku artystów, których dzieła można właśnie oglądać w Salonie Marchand. Wystawa prezentuje prace Jana Szczepkowskiego, Sylwestra Stabryły i Piotra Szczura. Wspomnianych twórców łączy zamiłowanie do malarstwa figuratywnego, człowieka i jego emocji a także do spokojnych i stonowanych barw. Wcześniej Ci młodzi artyści dali się poznać dzięki wystawom na Aukcjach Młodej Sztuki organizowanym przez DESĘ Unicum.
Jan Szczepkowski, "Pudełko"
Pierwszy z prezentowanych w Salonie Marchand młodych artystów - Jan Szczepkowski - zajmuje się głównie malarstwem olejnym na płótnie oraz desce. Oprócz tego interesuje się także rysunkiem, grafiką, pracą pedagogiczną i konserwacją zabytków. Malarstwo było obecne w jego życiu od samego początku – jego rodzice i dziadkowie w mniej lub bardziej profesjonalny sposób zajmowali się twórczością. Stąd również jego pierwsze fascynacje malarstwem Memlinga czy Breughela. Szczepkowski jest absolwentem Wychowania Plastycznego w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia i prof. Grzegorza Bednarskiego. Studiował również w pracowni rysunku prof. Janusza Orbitowskiego i pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W 2007 roku w BWA w Sanoku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Szczepkowskiego. Można przypuszczać, że tak właśnie rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Wcześniej brał on udział w kilku zbiorowych ekspozycjach, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie. Wystawiał swe prace zarówno w kraju, jaki i za granicą. W jednym z wywiadów z artystą możemy przeczytać, że inspirują go książki, wiersze, muzyka, twarze kobiet, historie z przeszłości jego rodziny, stare i zniszczone przedmioty a także sny. Natchnieniem dla Szczepkowskiego są także fotografie, zwłaszcza XIX-wieczne i te z początku XX wieku, szczególnie zdjęcia wojenne.
Drugi z artystów - Sylwester Stabryła - zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz fotografią. Maluje przede wszystkim olejem, bo jak twierdzi ”technika ta stwarza nieograniczone możliwości”. W latach 1996-2001 Stabryła studiował na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej. Dyplom obronił w 2002 roku w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi i pracowni grafiki warsztatowej prof. Krzysztofa Wyznera. Inspiracją jest dla niego przede wszystkim człowiek. To również postać ludzka w intymnych sytuacjach, umieszczona w symbolice drobnych, prostych rzeczy dnia codziennego, swych charakterystycznych pozach, gestach czy spojrzeniach stanowi najważniejszy temat jego twórczości. Wśród swoich ulubionych artystów Stabryła wymienia m.in. Malczewskiego, Korolkiewicza, Zbysława Maciejewskiego czy Zbyluta Grzywacza. Sylwester Stabryła brał udział w wielu wystawach plastycznych prezentowanych w kraju i za granicą, min. w Anglii, we Włoszech czy w Belgii.
Sylwester Stabryła, "Chińska zupka"
Na wystawie w Salonie Marchand obejrzeć można również prace, których autorem jest Piotr Szczur. Maluje on przede wszystkim obrazy figuralne będące autoportretami lub portretami bliskich mu osób. W swych pracach porusza też tematykę animalistyczną, przedstawiającą zwierzęta albo motywy zwierzęce. W twórczości wykorzystuje on fotografię. W latach 2007-2010 Piotr Szczur studiował w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku, na kierunku Edukacja Artystyczna, w pracowni prof. zw. Stanisława Białogłowicza. W 2013 roku obronił Dyplom w pracowni dr hab. Mariusza Drzewińskiego na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Malarstwo Piotra Szczura cechuje skupiona forma malarska i niecodzienny zmysł kompozycyjny.
Piotr Szczur
Po raz kolejny młodzi artyści udowadniają, że poziom młodego, polskiego rynku sztuki jest naprawdę bardzo wysoki. Na ekspozycji w Salonie Wystawowym Marchand jest kilka prac, które istotnie przykuwają uwagę. Wystawę prezentującą obrazy olejne młodych twórców, których tematem przewodnim jest człowiek i jego emocje, można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum w Warszawie do 7 września.
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2539 gości