Haute couture znad Sekwany
- Utworzono: środa, 31, lipiec 2013 08:17
Zapewne większość z nas uważa, że stolicą mody jest Paryż. Nie należy jednakże bagatelizować znaczenia innych wielkich światowych centrów mody, jak Londyn, Nowy Jork czy Mediolan. Jeśli chodzi o strukturę paryskiego przemysłu odzieżowego, to sięga ona swymi korzeniami jeszcze czasów Ludwika XIV. To również w tym mieście rozpościerającym się nad Sekwaną, działali najbardziej rozpoznawalni na świecie projektanci. Nie dziwi więc chyba fakt nierozłącznego związku Francji, a zwłaszcza Paryża z modą i elegancją.
Zapewne mając to właśnie na uwadze Piotr Szaradowski przygotował w poznańskim Centrum Kultury Zamek wystawę zatytułowaną „Elegancja Francja. Z historii mody XX wieku”, która prezentuje 50 kreacji wielkich paryskich projektantów. Wśród nich możemy znaleźć m.in. suknię balową zaprojektowaną przez Jeana-Philippe Wortha z 1908-1910 roku, strój popołudniowy pochodzący z około 1939 roku Jeanne Lanvina, czy kapelusz Elsy Schiaparelli z około 1960 r. Oprócz tego na ekspozycji znalazły się także kreacje zaprojektowane m.in. przez Christiana Diora czy Christiana Lacroix. Wystawa podzielona jest na kilka części, z których każda dotyczy jednego ze zjawisk dwudziestowiecznej mody paryskiej. Porusza ona społeczne, technologiczne i estetyczne aspekty mody minionego stulecia.
Ekspozycję w poznańskim Centrum Kultury otwiera suknia wykonana w pracowni Wortha, pochodząca z początków XX wieku. Warto wspomnieć, że ów projektant razem ze swoim wspólnikiem Otto-Gustavem Boberghiem założył na przełomie 1857 i 1858 roku własny dom mody. Było to zapewne wówczas niezwykłe wydarzenie na skalę światową, ponieważ Worth nie tylko sprzedawał tam różnego rodzaju materiały, lecz również proponował szycie strojów dla swoich klientek. Dalej, w sali głównej poznańskiego Centrum Kultury napotkać można na kilka wątków ważnych z punktu widzenia przemian ubioru w ubiegłym wieku. Ta część wystawy obejmuje m.in. dział poświęcony gorsetowi, który kształtował kobiecą sylwetkę przez wiele lat. Są tam także stroje w stylu Art Deco czy Haute couture. Jednym z ciekawszych zagadnień na wystawie jest zapewne to zatytułowane „powroty mody”. Ta część ekspozycji zestawia ubiory, które pomimo tego, że dzielą je dekady, wykazują ogromne podobieństwo, jak gdyby pochodziły z tego samego okresu. Ostatnim z poruszanych zagadnień jest „spojrzenie w przyszłość”. Ten dział wystawy pokazuje, w jaki sposób paryscy projektanci XX wieku wyobrażali sobie ubiór w przyszłości. Jest tu m.in. papierowa sukienka z końca lat 60-tych czy lśniąca metalicznym połyskiem suknia wieczorowa z lat 90-tych. Każdej z wspomnianych części wystawy towarzyszy dodatkowo opis danego zagadnienia. Poza strojami na ekspozycji, obecne są też grafiki, okładki gazet, zdjęcia i dodatki. Co ciekawe, można tu również dotknąć próbek kilku tkanin.
Jak mówi Piotr Szaradowski, kurator wystawy „nie chodzi tylko o pokazanie ładnych strojów, bo te można zobaczyć w sklepie czy gazecie. Chcemy coś opowiedzieć o modzie. To nie ma być historia mody, a wskazanie najważniejszych etapów jej rozwoju, bo nie da się pokazać wszystkiego, co działo się w modzie w ostatnim stuleciu”. My zatem zachęcamy Państwa do obejrzenia ekspozycji w poznańskim Centrum Kultury Zamek, albowiem jej nadrzędnym celem jest pokazanie najważniejszych elementów mody XX wieku. Jej zadaniem jest również zachęcenie każdego do własnych poszukiwań. Co ważne, wystawa została opracowana z myślą o osobach, które niekoniecznie dysponują jakąkolwiek wiedzą z zakresu historii mody. Ekspozycja prezentowana będzie jeszcze do 18 sierpnia.
fot. M. Kaczyński CK ZAMEK w Poznaniu
Agnieszka Nowakowska
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2439 gości