Czarny jak węgiel
- Utworzono: środa, 05, grudzień 2018 15:00
Węgiel kamienny, zwany też czarnym jest paliwem kopalnianym pochodzenia organicznego, co oznacza, że na jego wykształcenie ogromny wpływ miały rośliny. Powstał w karbonie, w którym Ziemię pokrywały paprocie, skrzypy, widłaki, a także olbrzymie drzewa.
Rośliny obumierały, a ich tkanki były poddawane procesom beztlenowej fermentacji (głównie na terenach podmokłych). Następnie, przez wiele lat przykrywała je warstwa osadów różnego pochodzenia. Pod wpływem dużej liczby procesów chemicznych, ciśnienia i temperatury rośliny te zamieniały się początkowo w torf. Potem na pokładach torfu osadzały się warstwy mułu i piasku, które później znowu zostały zalane przez wodę. Zachodził więc kolejny etap akumulacji roślinnej. Taki cykl powtarzał się kilkakrotnie. W ten sposób powstawał węgiel, który stopniowo wyniósł się bliżej powierzchni ziemi w wyniku procesów górotwórczych.
Od 3 grudnia 2018 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach zobaczyć w można wystawę „Ciemna strona węgla”, prezentującą obiekty z węgla kamiennego stworzone przez młodych artystów z poznańskiej School of Form - Michalinę Jasińską i Łukasza Lisowskiego.
Michalina Jasińska (ur. 1991) ukończyła studia na poznańskiej School of Form kierunku wzornictwo, z wykształcenia filozofka. Jest projektantką produktu, wnętrz oraz grafiki. Od kilku lat zawodowo związana jest z betonem. W wolnych chwilach kaligrafuje.
Łukasz Lisowski (ur. 1984) jest absolwentem poznańskiej School of Form. Studiował muzykologię i kulturoznawstwo na UAM. Zawodowo związany z metalem oraz drewnem, łączy projektowanie z rzemieślniczymi umiejętnościami.
Wystawa „Ciemna strona węgla” to prezentacja z obszaru designu krytycznego, która w nietypowy sposób ukazuje problematykę związaną ze spalaniem węgla. Jest to pewnego rodzaju prowokacja, która ma zachęcać do refleksji nad wykorzystywaniem tego surowca. Obiekty z węgla kamiennego i ich wątpliwa użyteczność, która stoi w sprzeczności z ich oczywistym przeznaczeniem, może stanowić zalążek do dyskusji na temat roli każdego z nas w powstrzymywaniu zmian klimatycznych. Prezentacja uzmysławia jakie konsekwencje niesie ze sobą ingerowanie ludzi w świat naturalny.
Wystawę „Ciemna strona węgla” w Muzeum Śląskim w Katowicach oglądać można do 31 grudnia 2018 roku.
Źródło: Muzeum Śląskie
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2513 gości