Postęp i higiena
- Utworzono: czwartek, 04, grudzień 2014 15:07
Od 29 listopada br. do 15 lutego przyszłego roku w warszawskiej Galerii Zachęta będzie można oglądać wystawę "Postęp i Higiena".
Pojęcie postępu jako rozwoju, udoskonalenia, przejścia od niższego do wyższego etapu stanowiło jedną z podstaw światopoglądu encyklopedystów francuskich, myślicieli oświecenia oraz XIX-wiecznych pozytywistów. Było także elementem mitu założycielskiego nowoczesności – budowy nowego, lepszego świata.
Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
Wystawa składa się z prac artystów polskich i zagranicznych, zrealizowanych w różnorodnych mediach – malarstwo, instalacja, film czy fotografia – zaś kilka z nich zostało przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Kontekst dla nich buduje materiał historyczny, w tym plakaty, zdjęcia archiwalne i dokumenty. Poprzez zestawienie prac współczesnych z dziełami z epoki, widz mierzy się m.in. z tematyką zdrowego społeczeństwa, eugeniki, inżynierii społecznej, higieny rasy, tożsamości narodowej, problemem „innego” i wykluczeniami czy wreszcie z chirurgią kosmetyczną i autokreacją. „Postęp i higiena” stawia pytania o to, co dziś pozostało z idei modernizmu i w jakim kierunku zmierza współczesna modernizacja.
Na głównej fotografii: Szklany Człowiek, 1995 (według oryginału Franza Tschackerta z 1930), fot. dzięki uprzejmości Martin Fenner Stiftung Deutsches Hygiene Museum, Drezno, następnie, od lewej: Zuza Ziółkowska, Rassenvermessung, 2014, Jan Fabre, Reklama Sabeny, 2011, z serii W hołdzie Kongu Belgijskiemu, fot. dzięki uprzejmości Guy Pieters Gallery, Knokke-Heist oraz Wilhelm Sasnal, Postęp, 2000, fot. dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal
Źródło opisu: Galeria Zachęta
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2628 gości