S&P500 z rekordem, WIG20 przynajmniej nie spada
- Utworzono: środa, 23, sierpień 2023 13:07
W poniedziałek warszawskie blue chipy kontynuowały odbicie, choć patrząc na skalę zwyżek, niewątpliwie pojawia się duży niedosyt. WIG20 zakończył ostatecznie sesję ze wzrostem o 0,3%, osiągając przy tym obroty na poziomie 537 mln zł. W tym samym czasie najważniejsze indeksy w pozostałej części Starego Kontynentu prezentowały ok. 1-proc. zwyżki - niemiecki DAX zaliczył ostatecznie zamknięcie 0,9% powyżej kreski, a francuski CAC40 zyskał 1,2%.
Wśród dwudziestu największych spółek notowanych na GPW, najsilniej drożały akcje Tauronu, które w poniedziałek osiągnęły wzrost o 6,1%. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast walory mBanku, które zostały przecenione o 3,5%. W dniu dzisiejszym odbędzie się konferencja prasowa Urzędu Regulacji Energetyki dotycząca taryf na 2020 r., na której mają zostać podane szacunkowe zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jeszcze w ubiegłym tygodniu minister rozwoju J. Emilewicz zapowiadała brak wprowadzenia specustawy zamrażającej ceny energii na 2020 r. Tymczasem w jednej z wczorajszych wypowiedzi, wiceminister J. Sasin zapewniał, że rząd może jednak zrekompensować odbiorcom indywidualnym wzrost cen energii. Wygląda zatem na to, że podobnie jak w roku ubiegłym, sektor energetyczny może dostarczać w najbliższym czasie niemałych emocji.
Spośród opublikowanych w poniedziałek danych makro, warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty indeksów PMI za grudzień, które zostały zaprezentowane dla największych gospodarek strefy euro. Niestety przełomu jak nie było, tak nie ma - niemiecki PMI wypadł poniżej konsensusu i wyniósł zaledwie 43,4 pkt. (oczekiwano wzrostu z 44,1 pkt. do 44,5 pkt.). Mocny spadek zanotował również przemysłowy PMI Francji, który nieoczekiwanie obniżył się do 50,3 pkt. z poziomu 51,7 pkt. odnotowanego w listopadzie. Tradycyjnie lepiej wypadły indeksy PMI opisujące sytuację w usługach - zarówno w Niemczech, jak i we Francji wskaźniki te były zgodne z prognozami i znalazły się w okolicach 52 pkt. Wczorajsze odczyty stoją w sprzeczności z oczekiwaną stabilizacją spowolnienia w strefie euro, na którą w komunikacie po ostatnim posiedzeniu zwracał uwagę Europejski Bank Centralny.
Tymczasem za oceanem kolejne rekordy - amerykański indeks S&P500 zakończył wczoraj dzień ze zwyżką o 0,7%, a Nasdaq zyskał 1%. Przedstawiciel Departamentu Handlu USA, R. Lighthizer w wywiadzie dla CBS News powiedział, że umowa pierwszej fazy została "całkowicie skończona” i oprócz tematów związanych z produktami rolnymi, obejmuje również kwestie własności intelektualnej. Wspomniana umowa ma rzekomo zostać podpisana na początku stycznia 2020 r.
Patryk Pyka
Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2498 gości