• WIG
  • WIG20
  • WIG30
  • mWIG40
  • WIG50
  • WIG250
WALUTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY

Reklama AEC

Ważna aukcja włoskich obligacji

Eurodolar od kilku dni konsoliduje się w okolicach poziomu 1,31. Wczoraj euro zyskiwało na wartości, kurs EUR/USD ustanowił maksimum na poziomie 1,3156 i przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji na starym kontynencie notowania znajdują się tuż...
Eurodolar od kilku dni konsoliduje się w okolicach poziomu 1,31. Wczoraj euro zyskiwało na wartości, kurs EUR/USD ustanowił maksimum na poziomie 1,3156 i przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji na starym kontynencie notowania znajdują się tuż poniżej tego poziomu. Cały czas utrzymujemy prognozę na spadki eurodolara. Kluczowe poziomy, których przebicie stanowiło będzie silny sygnał do otwierania krótkich pozycji wyznaczone są przez dołki z marca oraz lutego i znajdują się odpowiednio na poziomach 1,30 oraz 1,2975. Docelowo przewidujemy, że w najbliższych tygodniach eurodolar znajdzie się przy poziomie 1,26. Takiemu scenariuszowi sprzyja obserwowane w ostatnich dniach ponowne pogorszenie sytuacji na rynku długu peryferyjnych państw Eurolandu- rentowności hiszpańskich obligacji przyjmują najwyższe wartości od listopada ubiegłego roku, a włoskich od połowy lutego 2012 roku. W tym kontekście dziś duże zainteresowanie powinny wzbudzić wyniki aukcji czterech serii włoskich obligacji (poznamy je o godzinie 11:00).
Poprawa na rynku pracy nie tak silna na jaką wygląda
Dziś poznamy tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.
Odczyt powinien po raz kolejny znaleźć się na stosunkowo niskim poziomie, utrzymując tym samym spadkowy trend czterotygodniowej średniej dla tych danych (obecnie znajduje się ona na najniższym poziomie od połowy 2008 roku). W ostatnim czasie poprawiła się percepcja kondycji rynku pracy, jednak warto zauważyć, że to zmiany demograficzne stoją w większym stopniu za spadkami bezrobocia niż poprawa koniunktury. W ubiegłym roku stopa bezrobocia nie obniżyłaby się tak wyraźnie, gdyby liczba osób tworzących zasób siły roboczej nie przyrastała w tempie niższym od trendu notowanego w ostatnich dziesięciu latach. Przed globalnym kryzysem finansowym stopa bezrobocia była bliska bezrobociu naturalnemu, obecnie odbiega od niego o 2,7 proc.
Strefa euro coraz bliżej recesji
Ze strefy euro poznamy dynamikę produkcji przemysłowej za luty w strefie euro. Konsensus rynkowy zakłada odczyty na poziomie -0,2 proc. m/m oraz -1,5 proc. r/r. Jednym z głównych powodów oczekiwanej ujemnej dynamiki są dane z niemieckiej gospodarki, które wykazały spadek produkcji przemysłowej w lutym o 1,3 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 1 proc. w ujęciu rocznym (po skorygowaniu o liczbę dni roboczych). Utrzymanie trendu spadkowego dynamiki produkcji przemysłowej potwierdzać będzie słabość gospodarki Eurolandu oraz nasze założenie spadku dynamiki PKB strefy euro o 0,2 proc. w pierwszym kwartale 2012 roku. Od listopada ubiegłego roku dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym przyjmuje ujemne wartości, natomiast w ujęciu miesięcznym, po czterech z rzędu ujemnych odczytach, w styczniu wykazała lekki wzrost- o 0,2 proc.
Polska: oczekujemy zmniejszenia deficytu rachunku obrotów bieżących
Złoty wczoraj zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN osiągnął minimum na poziomie 4,18, a USD/PLN 3,1795. Od rana złoty kontynuuje aprecjację. Kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,1770, a USD/PLN przy poziomie 3,1780. Jeżeli jednak eurodolar powróci do spadków, złoty powinien osłabić się. Z rodzimej gospodarki dziś poznamy bilans płatniczy za luty. Naszym zdaniem deficyt rachunku obrotów bieżących powinien wynieść 517 mln EUR. Oczekujemy, że eksport w lutym osiągnął wartość 11 461 mln EUR, co oznacza dynamikę wzrostu równą 3,9 proc. r/r, a import 12 428 mln EUR i dynamikę odpowiednio na poziomie 5,9 proc. r/r. Mniejsze niż miesiąc wcześniej ujemne saldo dochodów wiążemy ze spadkiem wartości reinwestowanych zysków oraz wypłaconych dywidend w lutym. W kierunku spadku deficytu naszym zdaniem oddziaływało również wysokie dodanie saldo transferów bieżących. Ponieważ luty charakteryzuje się znaczącym wzrostem napływu środków unijnych tym samym rośnie prawdopodobieństwo nadwyżki tego salda.

Sporządzili:
Szymon Zajkowski
Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers SA

  • Popularne
  • Ostatnio dodane

Kontakt z redakcją

Nasze Portale

   Multum Ofert znanywet.pl
  • Wzrosty
  • Debiuty
  • Spadki
  • Obroty
Walor Cena Zmiana

Walor Cena Zmiana

Walor Cena Zmiana Obroty (*)
(*) wartości w tys. zł.

Ostatnie artykuły

Popularne artykuły

Nasza witryna używa plików cookies

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zobacz naszą politykę prywatności

Zobacz dyrektywę parlamentu europejskiego

Zezwoliłeś na zapisywanie plików cookies na tym komputerze