NYSE Euronext
- Utworzono: środa, 07, sierpień 2013 17:35
NYSE Euronext została założona 4 kwietnia 2007 roku w wyniku połączenia NYSE Group, Inc. oraz Euronext N.V.
Warto dodać, że o przejęcie Euronext N.V starała się również niemiecka giełda (Deutsche Boerse), ale ostatecznie doszło do fuzji z giełdą amerykańską. W ten sposób instytucja ta stała się pierwszą giełdą światową. Ponadto jest jedną z największych na świecie instytucji w swoim rodzaju.
W obrocie giełdowym znajduje się ponad 8000 instrumentów finansowych (nie wliczając europejskich produktów strukturyzowanych) z ponad 55 krajów. Giełda zapewnia coraz szerszy wachlarz produktów oraz usług finansowych. Można tu nabyć m.in: akcje, kontrakty terminowe, obligacje, opcje. Ponadto NYSE Euronext jest liderem, jeśli chodzi o handel produktami typu ETP. Warto również dodać, że ponad jedna trzecia światowego handlu papierami wartościowymi odbywa się właśnie tu.
Firma składa się z kilku dywizji. Są to: New York Stock Exchange, Euronext (czyli giełdy w Amsterdamie, Paryżu i Brukseli), NYSE MKT, NYSE Alternext oraz NYSE Arca.
Ponadto NYSE Euronext prowadzi NYSE Liffe, wiodącą europejska platformę obrotu instrumentów pochodnych i drugą największą na świecie pod względem wartości obrotów. Z kolei NYSE Technologies to jednostka NYSE Euronext odpowiedzialna za komercjalizację technologii.
Do największych brokerów na giełdzie zaliczają się tu takie „marki” jak Morgan Stanley, Merrill Lynch lub Goldman Sachs Execution & Clearing, LP, a sama giełda publikuje ponad 450 indeksów.
Najpopularniejsze indeksy to:
- AEX Index - obejmuje akcje 25 najpłynnieszych spółek notowanych na Euronext Amsterdam. Skład indeksu jest weryfikowany corocznie, aczkolwiek dla spółek notowanych od niedawna jest także stosowana zasada “szybkiego wejścia”.
- BEL 20 – obejmuje akcje od 10 do 20 spółek notowanych na Euronext Brussels. Skład indeksu BEL 20 jest weryfikowany corocznie. Spółki wchodzące w jego skład muszą mieć free flow równy lub wyższy niż 15 proc. Ponadto kandydat do wejścia musi posiadać kapitalizację rynkową akcji znajdujących się w wolnym obrocie wyższą niż 300.000-krotność ceny ineksu ostaniego dnia notowań w grudniu. Spółka zostaje wykluczona z indeksu jeśli kapitalizacja rynkową jej akcji znajdujących się w wolnym obrocie spadnie poniżej 200.000-krotności wartości indeksu.
- CAC 40 - Indeks ten skupia 40 najsilniejszych spółek spośród 100 o najwyższej kapitalizacji na Giełdzie Paryskiej (Euronext Paris). Skład indeksu CAC 40 jest weryfikowany kwartalnie.
- PSI 20 - obejmuje akcje 20 najpłynnieszych spółek notowanych na Euronext Lisbon. Skład indeksu PSI 20 jest weryfikowany corocznie, aczkolwiek dla spółek notowanych od niedawna jest także stosowana zasada “szybkiego wejścia” - tak jak w przypadku AEX Index.
- DYI (The Dynamic Market Intellidex Index) - jest indeksem ważonym składającym się z akcji wybieranych kwartalnie na podstawie opatentowanej metody ilościowej. Składowe indeksu DYI wybierane są spośród dwóch tysięcy amerykańskich firm, notowanych na giełdzie amerykańskiej (American Stock Exchange), New York Stock Exchange i Nasdaq National Market - i zarazem największych pod względem kapitalizacji rynkowej. Indeks DYI powstał (z wartością bazową 1.000,00) na zakończenie notowań 28 lutego 2003 roku.
Akcje NYSE Euronext wchodzą w skład indeksu S&P 500 oraz – jako akcje jedynego podmiotu prowadzącego rynki giełdowe – w skład indeksów S&P 100 i Fortune 500.
Michał Palenciuk
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2458 gości