Komentarz rynkowy Quercus TFI
- Utworzono: piątek, 04, kwiecień 2014 11:12
Rynki finansowe na świecie
W marcu dynamika indeksu S&P wyniosła 0,7%, a w całym I kwartale 1,3%. Relatywnie słabiej w ostatnim miesiącu zachowywały się indeksy giełdowe w Europie Zachodniej.
Brytyjski FTSE stracił 3%, a niemiecki DAX 1,4%. Spadki te miały związek między innymi z eskalacją napięcia politycznego na Ukrainie. Inwestorzy obawiali się negatywnego wpływu tego
konfliktu na wzrost gospodarczy całego naszego regionu. Cena baryłki ropy naftowej spadła o 1,6%. Istotne wzrosty miały miejsce po raz kolejny w przypadku surowców rolnych. Kurs pszenicy zyskał ponad 16%, a cena cukru wzrosła o blisko 8%. Natomiast złoto podlegało korekcie po wzrostach z początku roku (spadek o 2,8%). Poza tąpnięciem w I połowie marca, zamieszki polityczne na Ukrainie miały na razie ograniczony wpływ na zachowanie się giełd. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach sytuacja powinnauspokoić się. Nie jesteśmy jednak takimi optymistami w dłuższym okresie, ponieważ obawiamy się różnych działań ze strony rosyjskiej. Po pięciu latach wzrostów na światowych giełdach wchodzimy w dojrzałą fazę hossy. Dynamika wzrostu rynków nie powinna być już tak duża, jak w poprzednich okresach, szczególnie, że wyceny akcji są powyżej historycznej średniej. Zmienność notowań w roku 2014 może być też większa.
Polska – makroekonomia i rynek dłużny
Zeszły miesiąc przyniósł potwierdzenie poprawy na rynku pracy, który jest niezmiernie istotny dla kontynuacji ożywienia gospodarczego w naszym kraju. Co prawda stopa bezrobocia
obniżyła się nieznacznie do 13,9% z 14,0% poprzednio, ale z kolei przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,0% r/r, powyżej konsensusu na poziomie 3,3%. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,2% r/r (zgodnie z konsensusem rynkowym), jednakże rynek pracy jest dalej w fazie rozpędzania, co powinno przynieść poprawę dynamik. Odczyt sprzedaży detalicznej (+7% r/r) okazał się powyżej prognoz rynkowych w wysokości 6% i wobec 4,8% odnotowanych poprzednio. Za niespodziankę odpowiadała przede wszystkim nieco wyższa niż oczekiwano sprzedaż samochodów (24,9% r/r) i kategoria ,,pozostałe’’ +10% r/r (w której mieści się sprzedaż w specjalistycznych sklepach i supermarketach). Natomiast produkcja przemysłowa wyniosła +5,3% r/r, co było wartością poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 6,1%. Jednak patrząc na składowe nie wygląda to najgorzej. Przetwórstwo przemysłowe zanotowało solidny wzrost +7,3% r/r, spójny ze wznoszącym trendem, dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła +14,4% r/r. Wskaźnik inflacji CPI po raz kolejny odnotował odczyt na niskim poziomie w wysokości 0,7% r/r, przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 0,8% i potwierdził brak presji na wzrosty cen. RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 2,5%. Natomiast wydłużyła tzw. forward guidance, czyli okres, w którym nie spodziewa się zmian stóp proc., do końca III kwartału br., dodając przy tym, że w rzeczywistości nie oczekuje zmian stóp przez jeszcze dłuższy okres. W komunikacie po posiedzeniu pojawiło się nowe, bardzo gołębie sformułowanie „stopy powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie”. Pomimo, że ocena koniunktury w komunikacie pozostała pozytywna (miedzy innymi wskazano na przyspieszenie akcji kredytowej), to ryzyka gospodarcze związane z sytuacją na Ukrainie zdominowały wydźwięk konferencji po posiedzeniu RPP. Szef NBP prof. Belka zaprezentował szacunki wpływu sytuacji na Ukrainie na polski wzrost gospodarczy (0,2-0,4pp PKB w dół), podkreślał jednak dużą niepewność zarówno co do szacunków wpływu, jak i samego scenariusza. W marcu polskie obligacje skarbowe zyskały na wartości.
Notowania wspierają „gołębie” komentarze płynące ze strony RPP i wciąż bardzo niska inflacja. Bardzo komfortową sytuację ma MinFin, które zrealizowało finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych w wysokości ok. 70% planu na 2014 r. Na koniec miesiąca rentowności wynosiły odpowiednio: (OK0116) 2,95% wobec 3,25% na koniec lutego, (PS0418) 3,51% wobec 3,64%, natomiast (DS1023) 4,23% wobec 4,40%. Złoty wykazał się relatywnie silną odpornością wobec niespodziewanego wzrostu ryzyka geopolitycznego związanego z konfliktem na Krymie.
Polska – rynek akcji
W Polsce indeksy WIG i WIG20 straciły w ubiegłym miesiącu odpowiednio 2,7% oraz 2,2%, niwelując część wzrostów odnotowanych w lutym. Z dużych spółek największy wzrost
odnotowały kursy akcji Tauronu (+9%) oraz TVN (+4%). W przypadku pierwszej ze spółek inwestorzy dyskontowali odbicie się cen energii wraz z poprawiającym się stanem gospodarki. Wzrosły też wyceny większości spółek z tego sektora w Europie Zachodniej. W przypadku TVN inwestorzy dyskontowali dalszą poprawę rynku reklamowego. Dynamika polskiego PKB stopniowo się poprawia. Oprocentowanie depozytów bankowych utrzymuje się na niskim poziomie (poniżej 3%), co skłania oszczędzających do dalszego przenoszenia swoich środków do funduszy inwestycyjnych. Rada Polityki Pieniężnej nie zakłada podnoszenia stóp procentowych przez najbliższe miesiące (nawet do IV kwartału 2014 r.). Z czynników działających negatywnie należy wymienić relatywnie wysokie wyceny polskich spółek. W 2014 r. powinniśmy obserwować większą zmienność notowań. Jednakże patrząc na moment cyklu gospodarczego, w którym się znajdujemy, podtrzymujemy ocenę, że nadal jesteśmy w trakcie rynku byka. Ewentualne przeceny można, w naszej ocenie, wykorzystywać do dalszej akumulacji akcji, choć wzrosty będą skromniejsze niż w 2013 r.
Quercus TFI
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2449 gości