WIBOR
- Utworzono: poniedziałek, 31, grudzień 2012 11:00
WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym w Polsce. Inaczej mówiąc, to stopa oprocentowania pożyczek, jakich banki nawzajem sobie udzielają.
Ustalana jest ona na podstawie kwotowań składanych przez 16 banków w Polsce, odrzucając uprzednio dwie wielkości najniższe i najwyższe . Banki te zostały wybrane przez NBP w drodze konkursu.
Znajomość aktualnej stawki WIBOR przydaje się przy umowach kredytowych. Obok marży banku stawka WIBOR odpowiada za wysokość rat kredytów zaciągniętych w PLN. Niższy WIBOR oznacza niższą ratę. W przeciwieństwie do marży banku stawka WIBOR nie jest stała, a zmienia się podczas trwania umowy. Może być ona aktualizowana z różną częstotliwością, zazwyczaj kilkumiesięczną (stąd spotkać można się spotkać z terminami WIBOR 1M, 3M, 6M, czy 9M) i dlatego w przypadku kredytów długoterminowych niemożliwe jest dokładne przewidzenie zmian wartości WIBOR-u.
Europejskim odpowiednikiem WIBORU jest EURIBOR (ang. Euro Interbank Offered Rate) to stopa oprocentowania po jakich banki europejskie są w stanie oferować sobie nawzajem pożyczki. Ustalana jest ona na podstawie średniej z kwotowań 57 największych banków strefy euro.
Wojciech Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2791 gości