W czwartek znacznie ciekawiej
- Utworzono: czwartek, 23, październik 2014 06:34
Czwartkowe kalendarium makroekonomiczna zapowiada nadejście dużo ciekawszej sesji na rynkach. Na początek dodajmy, że zabraknie dziś inwestorów z Indii i Węgier, kolejno z uwagi na tamtejsze Święto Świateł i Święto Narodowe.
Już w nocy opublikowane zostały dane odnośnie Indeksu PMI dla przemysłu w Japonii i Chinach. W oby przypadkach odczyty były nieco lepsze od prognoz, aczkolwiek pomimo tego, nastroje w Azji są, póki co, mieszane. Nikkei225 zyskuje skromne 0,07 proc., Hang Seng traci 0,36 proc., a SSE osuwa się o 0,96 proc. We wzrostach nie pomaga oczywiście również to, w jaki sposób zakończył się wczoraj handel na Wall Street, gdzie doszło do lekkiej korekty ostatnich zwyżek.
W przeciągu dnia (kolejno o 9:00 i 9:30) opublikowane zostaną indeksy PMI dla przemysłu i usług m.in. dla Francji i Niemiec, czyli dwóch czołowych gospodarek Strefy Euro. We wszystkich przypadkach analitycy spodziewają się nieznacznego pogorszenia rezultatów w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Na 10:00 zaplanowano z kolei prezentację analogicznych indeksów dla całej Strefy Euro - wskażmy, że indeks dla usług ma spaść z 52,4 do 52 pkt, a dla przemysłu z 50,3 do 49,9 pkt.
Godzina 10:00 to także ważny moment dla rodzimych inwestorów. Wtedy na rynek napłyną bowiem dane o wynikach sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia za wrzesień tego roku. Sprzedaż, zgodnie z oczekiwaniami, ma wzrosnąć o 2,45 proc. r/r, a poziom bezrobocia ma spaść z 11,7 do 11,6 proc. Cztery godziny później opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Rady polityki Pieniężnej, co jest zwykle bardzo istotną informacją w kontekście prognozowania przyszłych ruchów RPP.
Kolejne istotne kwestie to już dane ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 poznamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwany jest wzrost z 264 do 280 tys.), a o 15:45 Indeks PMI dla przemysłu za październik. Ten ostatni ma wynieść 57 pkt wobec 57,5 pkt w poprzednim odczycie. Na 16:00 zaplanowano także prezentację indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board, ale nie jest to kwestia, które może istotniej wpłynąć na nastroje graczy.
Dodajmy, że dziś odbędzie się także Szczyt Unii Europejskiej, więc bieżące doniesienia z tego spotkania mogą niewątpliwie wpływać na ruchy na rynkach.
Jacek Jarosz
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2391 gości