Rusza II edycja konkursu „Liderzy ESG”.
- Utworzono: poniedziałek, 27, listopad 2023 06:58
Opublikowany pod koniec maja 2022 roku raport „Liderzy ESG 2021” był oficjalnym zwieńczeniem pierwszej edycji tytułowego konkursu. Spośród setki zgłoszeń wyłoniono pierwszych laureatów w kategoriach: Strategia, Innowacja, Program edukacyjny i Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji. Firm, instytucji czy osób fizycznych, które również zasługują na tytuł Lidera ESG czy Wizjonera/Wizjonerki Zielonej Transformacji jest jednak o wiele więcej. Ze względu na sukces i zainteresowanie pierwszą edycją organizatorzy – PwC Polska, NN Investment Partners TFI oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), ogłaszają start drugiej odsłony konkursu.
Od 8 czerwca br. firmy oraz instytucje mogą zgłaszać swoją kandydaturę do II edycji konkursu „Liderzy ESG”. Formularze zgłoszeniowe i regulamin konkursu znajdują się stronie www.liderzyesg.pl. Termin na wypełnienie ankiety upływa 30 września 2022 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w grudniu 2022 r.
Poszczególne podmioty będą mogły rywalizować o tytuł „Lidera ESG 2022” w trzech kategoriach: Strategia ESG, Program edukacyjny w obszarze ESG oraz Innowacja w obszarze ESG. W każdej dziedzinie Kapituła przyzna trzy nagrody – diamentową za pierwsze miejsce, złotą za drugie i srebrną za trzecie. Ponadto może przyznać specjalne wyróżnienie.
- Startujemy z drugą odsłoną konkursu Liderzy ESG. Podobnie jak rok wcześniej firmy i instytucje będą mogły zawalczyć o tytuł Lidera ESG w trzech kategoriach (Strategia, Innowacja i Program edukacyjny). Niektóre firmy działają w specyficznym dla swojej branży otoczeniu, dlatego, żeby ułatwić wypełnianie ankiet ulepszyliśmy formularz zgłoszeniowy. Jednym z tegorocznych usprawnień jest osobny zestaw pytań dla spółek z sektora finansowego. Mamy nadzieję, że w drugiej edycji Liderów ESG weźmie udział jeszcze więcej firm niż w poprzedniej – mówi Robert Bohynik, Wiceprezes Zarządu NN Investment Partners TFI.
Osobną kategorią dla osób fizycznych jest Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji. Ta specjalna nagroda zostanie przyznana dla osoby, która wyróżniła się działalnością na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Kandydatów w tej dziedzinie zgłaszać mogą nie tylko spółki, ale także członkowie Kapituły.
- ESG to niewątpliwie jeden z najważniejszych trendów na rynkach finansowych. Konkurs Liderzy ESG powstał z myślą o tych, którzy chcą podążać za szybko rozwijającym się rynkiem i rosnącymi potrzebami inwestorów w kontekście odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Oprócz kategorii dla przedsiębiorstw i organizacji, z myślą o osobach, które podjęły szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i mają istotny wpływ na przyszłość środowiska i społeczeństwa, stworzyliśmy kategorię Wizjonerki/Wizjonera Zielonej Transformacji. Sukces i zainteresowanie pierwszą edycją utwierdził nas w przekonaniu, że ta inicjatywa ma sens, gdyż zwraca uwagę spółek na to, jak istotne jest uwzględnienie w działalności przedsiębiorstw kryteriów ESG oraz jak ważne jest raportowanie danych niefinansowych w sposób rzetelny i przejrzysty. Mam nadzieję, że tegoroczna, druga edycja konkursu również pozwoli nam na wyłonienie zarówno podmiotów, jak i osób, najlepszych w obszarze zielonej transformacji – wskazuje Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).
Każda z firm czy instytucji, chcących zgłosić swoją kandydaturę, może wziąć udział w więcej niż jednej kategorii. Przystąpić mogą również kandydaci pierwszej edycji konkursu, z wyjątkiem laureatów w danej kategorii (np. laureat pierwszej edycji konkursu w kategorii Strategia ESG, w drugiej edycji może przystąpić do konkursu w kategoriach Innowacja w obszarze ESG
oraz Program edukacyjny w obszarze ESG).
- Zrównoważony rozwój i ESG z miesiąca na miesiąc zyskują na znaczeniu i jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wśród firm rośnie świadomość wagi tych czynników. Odzwierciedla to raport “Liderzy ESG 2021”, jaki oddaliśmy na państwa ręce - case studies laureatów I edycji konkursu, w którym dzielą się swoimi osiągnięciami. Bez konkretnych decyzji inwestycyjnych prowadzących do oszczędzania zasobów energetycznych i surowcowych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy zmian w sposobie funkcjonowania organizacji nie tylko nie zrealizujemy odpowiedzialnej strategii ESG, ale też nie będziemy w stanie odpowiedzieć na oczekiwania interesariuszy. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej, II edycji konkursu “Liderzy ESG”, warto dołączyć do tego grona i wytyczać kierunek działania dla biznesu, a jestem przekonany, że każdy znajdzie tu dla siebie coś inspirującego” - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader.
W Kapitule „Liderów ESG 2022” zasiądą:
● Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW);
● Robert Bohynik, CFA, wiceprezes zarządu, NN Investment Partners TFI;
● Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader;
● dr Monika Sady, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
● Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK);
● Włodzimierz Kiciński, wiceprezes, Związek Banków Polskich (ZBP);
● dr Piotr Dardziński, prezes, Sieć Badawcza Łukasiewicz;
● Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland;
● Robert Adamczyk, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR);
● Jacek Pochłopień, redaktor w Infor Pl, Dziennik Gazeta Prawna;
● Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny, Konfederacja Lewiatan.
Członkowie Kapituły rozpatrzą zgłoszenia wyłonione przez zespół analityczny, na co dzień zajmujący się analizą ESG i zrównoważonym rozwojem.
Poniżej znajdują się formularze zgłoszeniowe do poszczególnych kategorii:
• Strategia ESG
• Program edukacyjny w obszarze ESG
• Innowacja w obszarze ESG
• Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji
Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, PwC Polska i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest UN Global Compact Network Poland, Partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP), a Partnerem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”.
Menu
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3227 gości