Fundusz Rezerwy Demograficznej
Fundusz Rezerwy Demograficznej utworzony został w 2002 roku jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający na celu zabezpieczenie stabilności systemu emerytalnego i łagodzenie problemów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, jest jednym z publicznych rezerwowych funduszy emerytalnych, które funkcjonują w wielu krajach OECD. W założeniu środki gromadzone w FRD zamierzano wykorzystać dopiero wówczas, kiedy więcej osób pobierałoby świadczenia, aniżeli pracowałoby i płaciło składki. W praktyce w 2010 roku, a potem także w 2011 środki z FRD zostały przesunięte do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na bieżącą wypłatę emerytur.
Fundusz Rezerwy Demograficznej ma osobowość prawną, a organem i dysponentem środków w nim zgromadzonych jest ZUS. FRD nie może zaciągać pożyczek i kredytów, lokuje swoje środki w celu osiągnięcia ich maksymalnego bezpieczeństwa i rentowności.
Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr. 205, poz. 1585 ze zm.), art. 58 – 65, Fundusz Rezerwy Demograficznej tworzony jest z następujących środków:
• środki pozostające w dniu 31 grudnia każdego roku na rachunku funduszu emerytalnego, pomniejszonych o kwotę niezbędną na zapewnienie wypłat świadczeń przypadających na pierwszy miesiąc kolejnego roku,
• część składki na ubezpieczenie emerytalne (od 2009 r. 0,35 % podstawy wymiaru składki),
• części środków z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa z przychodów od środków FRD,
• z odsetek uzyskanych z lokat na rachunkach prowadzonych przez ZUS, a niestanowiących przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i ZUS,
• z innych źródeł.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2411 gości