Bank Światowy
Bank Światowy jest ważnym źródłem pomocy finansowej i technicznej dla krajów rozwijających się na całym świecie. Instytucja udziela bezodsetkowe kredyty, niskooprocentowane pożyczki a także przyznaje dotacje dla krajów rozwijających się na inwestycje w zakresie zdrowia, edukacji, administracji publicznej, infrastruktury, finansów i rozwoju sektora prywatnego, rolnictwa i ochrony środowiska oraz gospodarowania zasobami naturalnymi. Bank Światowy rozpoczął działalność w 1944 r., a jego siedziba mieści się w Waszyngtonie.
Misją Banku Światowego jest pomoc krajom rozwijającym się w zwalczaniu biedy oraz stwarzanie odpowiednich warunków dla zrównoważonego rozwoju. W momencie utworzenia Banku Światowego jego głównym celem była pomoc krajom europejskim w odbudowie po drugiej wojnie światowej.
Wśród najważniejszych celów Banku Światowego wymienić należy:
- eliminację ubóstwa i głodu,
- działania na rzecz powszechnego dostępu do edukacji,
- promowanie równości praw kobiet i mężczyzn,
- zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci,
- poprawę materialnych warunków życia,
- walka z HIV/AIDS, malarią i innymi chorobami,
- promowanie zrównoważonego rozwoju
- działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Grupa Banku Światowy Światowego to grupaskłada się z dwóch instytucji będących częścią systemu organizacji wyspecjalizowanych ONZ: Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA). Celem IBRD jest zmniejszenie ubóstwa krajów o średnim i niskim dochodzie, natomiast IDA dziła na rzecz najbiedniejszych krajów świata. Bank Światowy ma też trzy instytucje stowarzyszone: Międzynarodową Korporację Finansową (IFC), Wielostronną Agencję Gwarancji Inwestycyjnych (MIGA) i Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Bank Światowy przyjął ważony system głosowania, zależny od udziału poszczególnych państw w kapitale zakładowym.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2154 gości