Aport
Aportem jest wkład niepieniężny wniesiony do spółki. Aport ma na celu pokrycie kapitału zakładowego. Aportem mogą być zarówno rzeczy jak i prawa majątkowe. Wkłady niepieniężne muszą być zbywalne, z uwagi na konieczność ich przeniesienia na spółkę, która z kolei może nimi rozporządzać. Aportem może być już istniejące prawo albo też prawo, które dopiero będzie ustanowione na rzecz spółki. Przedmiot wkładu pozostaje od momentu jego wniesienia do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki.
W przypadku spółek osobowych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością aport nie podlega badaniu audytora, natomiast w przypadku spółki akcyjnej (oraz spółki komandytowo - akcyjnej) zasadniczo wymagane jest badanie audytora. Stosownie do art.311§1 k.s.h., wnosząc wkład niepieniężny do spółki akcyjnej na jej założycielach ciąży obowiązek sporządzenia sprawozdania z wyceny aportu. Powinno ono zawierać m.in. przedmiot aportu oraz liczbę i rodzaj wydawanych za nie akcji, wskazanie osób wnoszących wkłady niepieniężne oraz zastosowaną metodę wyceny wkładów.
Katalog przesłanek, które pozwalają na uniknięcie obowiązku poddania sprawozdania założycieli badaniu biegłego rewidenta jest zawarty w art. 3121§1 k.s.h. Obejmuje on m.in. sytuację, w której przedmiot aportu (z wyłączeniem zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego, których wartość godziwa jest ustalana według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu) był przedmiotem opinii biegłego rewidenta w zakresie jego wartości godziwej, ustalonej na dzień przypadający nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wniesienia wkładu.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2277 gości