Widełki statyczne
Widełki statyczne stosowane są na większości giełd na świecie. Stanowią one podstawowe zabezpieczenie dla inwestorów przed nadmiernymi wahaniami kursów transakcji dokonywanych na rynkach giełdowych. Widełki te wyznaczają stały korytarz, w którym może poruszać się kurs danego instrumentu finansowego. Próba zawarcia transakcji poniżej lub powyżej wahań widełek spowodowała by automatyczne zatrzymanie obrotu na instrumencie, który odtąd znalazł by się w tzw. zamrożeniu.
Zasady ustalania widełek statycznych mogą być różne w zależności od danego instrumentu. Mogą mieć różne szerokość i wyrażane mogą być w procentach, punktach procentowych, punktach indeksowych lub w walucie.
Widełki statyczne ustalane są na początku każdej sesji i liczone są od kursu odniesienia. Może nim być kurs zamknięcia z poprzedniej sesji, ostatni dzienny kurs rozliczeniowy lub wartość teoretyczna instrumentu. Zmiana widełek podczas trwania sesji możliwa jest tylko w przypadku zamrożenia instrumentu. Do zmiany szerokości widełek może dojść w przypadku wystąpienia zbyt dużej nierównowagi w transakcjach na danym instrumencie.
Jeśli chodzi o dopuszczalny zakres wahań podczas trwania sesji na podstawowych instrumentach finansowych w Polsce to w przypadku akcji jest to +/- 10 proc., kontraktów terminowych na indeksy i akcje +/- 5 proc., a w przypadku obligacji +/- 3 pkt proc. (wszystko liczone od kursu otwarcia).
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2591 gości