Obligacje komunalne
Obligacje komunalne są ciekawą alternatywą dla zwykłych obligacji. Jak sama nazwa wskazuje emitowane są przez jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki nim pozyskuje się kapitał na realizację m.in. inwestycji celu publicznego (np. drogi, kanalizacja). Są one instrumentem o bardzo małym ryzyku, a odsetki od nich, w przeciwieństwie do innych obligacji, nie podlegają opodatkowaniu.
Okres zapadalności takich obligacji najczęściej jest nie dłuższy niż osiem i nie krótszy niż trzy lata, aczkolwiek bywają obligacje dziesięcioletnie. Są one oprocentowane według zmiennej stopy procentowej opartej przeważnie na rentowności bonów skarbowych lub na stopie WIBOR.
Obligacje te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na nieskomplikowane procedury związane z emisją i wypłatą odsetek tylko raz lub dwa razy do roku a nie jak w przypadku kredytu bankowego co miesiąc, ten sposób finansowania może okazać się znacznie korzystniejszy. Coraz częściej również obligacje te służą samorządom jako główny instrument do finansowania wkładu własnego przy realizacji programów inwestycyjnych ze środków unijnych.
W przypadku większych emisji obligacji komunalnychważnym miejscem dla polskich samorządów terytorialnych jest rynek obrotu instrumentami dłużnymi Catalyst, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jak również BondSpot S.A.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3195 gości