Papiery wartościowe
Dokument lub zapis w systemie informatycznym, który odzwierciedla prawa majątkowe jego posiadacza. Według przepisów o obrocie instrumentami finansowymi do papierów wartościowych zalicza się: akcje, prawa poboru , prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne a także inne zbywalne papiery wartościowe i prawa majątkowe. Emitentem papierów wartościowych może być przedsiębiorstwo, instytucja finansowa, jednostka samorządu terytorialnego i państwo. Ich nabywcami z kolei mogą być wszystkie podmioty gospodarcze.
Papiery wartościowe podzielić można przede wszystkim według rodzaju prawa jakie ma ich posiadacz: Wyróżnia się papiery wartościowe:
-wierzycielskie (np. obligacja);
-udziałowe (np. akcja);
-towarowe (np. dowód składowy).
Innym kryterium podziału jest wskazanie sposobu przenoszenia praw własności do papierów wartościowych. Zalicza się tu papiery imienne, na okaziciela oraz na zlecenie.
Każdy papier wartościowy ma przypisaną do siebie cenę nominalną, czyli wartość, która stanowi podstawę do praw majątkowych, a także cenę emisyjną, która określa cenę jaką trzeba zapłacić za papier wartościowy na rynku pierwotnym.
Papiery wartościowe notowane na rynku wtórnym charakteryzują się tym, że ich cena (cena rynkowa) ustalana jest na podstawie wzajemnych oddziaływań sił popytu i podaży.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2301 gości