Cena emisyjna
Cena, po jakiej akcje oferowane są inwestorom na rynku pierwotnym. Co do zasady wyznacza ją walne zgromadzenie akcjonariuszy. Cena emisyjna musi być co najmniej równa cenie nominalnej akcji. W przypadku pierwszej emisji (dokonywanej przy zawieraniu spółki akcyjnej) są one równe. Natomiast przy następnych zazwyczaj cena emisyjna jest wyższa, a różnica (często nazywana jest agio) pozwala powiększyć kapitał zakładowy.
Jeśli chodzi o czynniki, które mają wpływ na ustalanie ceny emisyjnej to bierze się pod uwagę otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne. Do tego pierwszego zaliczyć można wartość księgową spółki, jej bieżącą sytuację finansową, czy jej potencjał rozwojowy. Te drugie to np. stan koniunktury w kraju i na świecie, czy konkurencja (w tym cena akcji spółek z branży).
Aby nie popełnić błędu przy wycenie nowej emisji zarząd powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej przez domy maklerskie lub gwaranta. Cena emisyjna nie musi być identyczna dla wszystkich. Może być inna dla drobnych inwestorów, inna dla nabywców dużo większych pakietów akcji.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2474 gości