Stopa redyskontowa weksli
Stopa redyskontowa weksli jest stopą ustalaną przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa redyskontowa wyznacza cenę, po jakiej bank centralny pożycza pieniądze bankom komercyjnym, kupując od nich weksle. Bank centralny wykupuje weksle od banków komercyjnych po określonej cenie. Przedtem weksle te są dyskontowane przez instytucje finansowe w ramach obrotu gospodarczego.
Stopa redyskontowa jest ważna z punktu widzenia inwestorów lokujących kapitał na rynku, klientów instytucji finansowych, oraz osób zainteresowanych tendencjami występującymi w gospodarce.
W przypadku wysokiej stopy redyskontowej ma miejsce ograniczenie przepływu środków i spadek podaży weksli przeznaczonych do redyskonta. To z kolei spowalnia obrót i wpływa na zmniejszenie rezerw, będących w dyspozycji banków działających na rynku, co skutkuje z kolei pogorszeniem koniunktury. Spadek stopy redyskontowej z kolei zwiększa przepływ środków, umożliwiając zwiększenie podaży weksli skupowanych przez bank centralny. Powoduje to zwiększony przepływ gotówki na rynku, oddziałując równocześnie na poprawę koniunktury gospodarczej.
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3217 gości